Vivabolig
Park
9000 Aalborg
Boligoversigt
- Type Rum Areal Husleje
-
Ungdomsboliger
Venteliste 1 rum 33m2 2.900 kr.
- Type Rum Areal Husleje
-
Ungdomsboliger
Venteliste 2 rum 37m2 3.400 kr.
- Type Rum Areal Husleje
-
Ungdomsboliger
Ledig 1 rum 43m2 4.000 kr.
Om Afdelingen
I hjertet af Aalborg er det tidligere Park Hotel på John F. Kennedys Plads ombygget til 65 nye ungdomsboliger og kollegieværelser.
Afdelingen har 29 kollegieværelser med eget toilet og bad, nogle med badekar eller hems, og fællesfaciliteter som et stort fælles køkken. Køkkenet består af en køkkenø, hvor der kan laves mad i fællesskab.
36 boliger er ungdomsboliger med forskellig størrelse og indretning, og med eget køkken, toilet og bad. Nogle boliger har hems og andre har udsigt til Kennedys Plads og Kildeparken.
Derudover er der etableret opholdsarealer og loungeområde, som alle beboere i afdelingen kan opholde sig i.
Den nye +Bus er placeret på Kennedys Plads og det er derfor nemt at komme til og fra studierne.
Boligerne udlejes af Studiebolig Aalborg som røgfrie boliger. Dette for at sikre et bedre indeklima, og mindre risiko for brand, lugtgener og konflikter.

